Ahogy ismerekedem a káros kozmetikai anyagokkal, úgy esem egyre jobban kétségbe: hát már ebben is?! Igen, a fogkrémben is. Mindenhol. Férjem szerint paranoiás vagyok. Fogorvos rokonunk szerint viszont nem.
A száj nyálkahártyáján keresztül gyorsabban és alaposabban felszívódnak az anyagok mint a bőrőn, vagy akár a gyomorból. Gondoljunk csak a drogosokra, akik az inyükbe masszírozzák az anyagot, és nem véletlenül. Sokkal jobban felszívódik onnan, mintha lenyelnék. De akkor ez a fogkrémekre is igaz! Sokkal jobban kellene hogy vigyázzunk, mit tartogatunk a szánkban.
Hát nézzük, mi lehet a fogkrémekben, amiknek nem kéne lennie:
SLS vagy SLES (Sodium Laureth/Lauryl Sulfate), ALS vagy ALES (Ammonium Lauryl/Laureth Sulfate) mind durva mosóaktív anyag, tusfürdőkben, samponokban is van, szárít, allergizál és már régóta próbálom kiiktatni a napi használatból.
Fluor, Fluorid: legalábbis fölösleges, valószínűleg káros. Az már biztos, hogy a túl sok fluor bevitel gyengíti és nem erősíti a fogzománcot. A kevés meg vitatott, hogy használ. Akkor meg minek? Viszont ha egy kisgyermek magába nyom egy egész tubus fogkrémet, komoly fluoridmérgezést kaphat.
Tartósítószer: ritkán egészséges anyag, ha lehet kihagynám a fogkrémemből.
Propylenglykol: ásványi olaj alapú, ez van a fagyállóban is, csak több. Vese és májkárosodást okozhat.
Szaharin: állítólag rákkeltő, de mindenképpen mesterséges édesítőszer.
Aroma: ez szinte mindig kőolaj alapú, mesterséges aromát jelent.
Triclosan: erős antibakteriális szer, súlyosan károsítja a fogakat, be van tiltva már Magyarországon is, állítólag mégis előfordul még egy-két fogkrémben.
Azt hiszem, ijesztgetésnek ennyi elég is. De akkor mivel mossunk fogat? Vannak persze bio fogkrémek is, de ezeknél két dologra figyelni kell. Az egyik az ára: azért mert nincs benne káros anyag még nem biztos, hogy ötször olyan drágának kell lennie mint a többinek, a természetes fogkrém alapanyagok, mint a szódabikarbóna ugyanis nem drágák. A másik pedig hogy még ezeknél a fogkrémeknél is meg kell néni az összetevők listáját, mert érhetnek meglepetések.
Ha biztosra akarunk menni, magunk készítünk fogkrémet, otthon. Csak előtte le kell számolnunk magunkban néhány előítéttel:
1. Minél jobban habzik egy anyag, annál tisztábbak leszünk tőle. - Ez sajnos a modern fogyasztói társadalom tévhite.
2. Vannak anyagok, amelyek kívülről képesek beépülni a fogzománcba. - Ezt a fogorvos rokontól tudom: ilyen nincs. Károsítani azért tudják, de táplálni nem (ugye milyen hülyén hangzik?).
3. A baktériumok ártalmasak, mindet ki kell írtani! - Rengeteg baktérium van a bennünk és a bőrünkön ami mind az egészséges létünkért felel. Az antibakteriális anyagok nem tudnak különbséget tenni.
4. A reklámok igazat mondanak. - No comment.
Tehát elkezdtem fogkrémet készíteni, vagyis inkább kísérletezni. Nem az anyaggal, hanem a családommal. Hogy mit hajlandóak még elviselni. A háború alatt az emberek sóval mostak fogat, mert nem volt fogpor, és csodálatosan egészséges lett az inyük. De sót adni egy mai gyermeknek, aki édes-mentolos-habos fogkrémeken nőtt fel?! A receptekről és az eredményekről holnap fogok írni.
Utolsó kommentek